Online Global Entertainment

2009

  • הגדלת גודל פונט
  • גודל פונט ברירת מחדל
  • הקטנת גודל פונט
Home

טוטאל פוטבל – ראיון בלעדי עם מפיק FIFA 13

דוא

הכדור הוא עגול, כדורגל משחקים תשעים דקות, לדרבי חוקים משלו, אפשר לכתוב על כדורגל כל כך הרבה קלישאות, אבל בשורה התחתונה, הכיף האמיתי הוא במגרש, או במקרה שלנו במגרש הוירטואלי. סדרת משחקי פיפא חוזרת אלינו עם הכותר החדש, פיפא 13, ולשם כך ישבתי לראיון בלעדי עם מפיק המשחק דיוויד ראטר.

למרות שעם השנים ראינו עליות וירידות בכל הקשור לפופולאריות של סדרת משחקי פיפא (גם כאן בארץ הקודש), ניתן לכתוב שהשנים האחרונות הן הרנסאנס של הסדרה. עם מכירות שלא היו מביישות גם את שוברי הקופות ההוליוודים, קשה להתווכח, וכך גם עם המשחק עצמו שעובר תמורות ושינויים שהופכים אותו למהנה וחברתי משנה לשנה. כחלק מהשינויים האלה, הוסיפו השנה דבר קטן אבל מאוד מעניין והוא שהכדור במשחק לא יידבק באופן פלאי לרגלי השחקנים, כאשר המטרה היא ליצור משחק אמיתי יותר, עם דגש על איכות המסירה ועל הסיטואציה עצמה.

אורן: אחת מאבני הדרך של המשחק החדש היא מנגנון עצירת הכדור. מגנון זה למעשה משנה את הפיזיקה של הכדור בכך שלשחקנים אין יותר יכולת להשתלט על כדורים באופן מושלם, האם לדעתך זה נותן הרגשה שונה לחווית המשחק?דיוויד: מנגנון עצירת הכדור בהחלט משנה את חווית המשחק בכך שהוא הופך את עצירת הכדור למשהו מציאותי ביותר. בזה שביטלנו את עצירת הכדור הכמעט מושלמת אשר הופיעה במשחקי העבר, גרמנו לשחקן לחשוב על אחד האלמנטים הבולטים ביותר במשחק האמיתי, וזה איך לעצור כדור. זה משהו שאמור לאפשר לכם לזכות ביותר כדורים במשחק ההגנה ואף להבקיע שערים וירטואוזים מהאוויר במשחק ההתקפה.


לצד הפיזיקה של כדור המשחק, בחרו השנה מפתחי המשחק לגעת גם באינטליגנציית שחקני ההתקפה. לא פעם ולא פעמיים במשחקי כדורגל וירטואליים, השחקן עם הכדור רץ כמעט לבד להתקפה ואין ממש הצטרפות של שחקנים נוספים, אין חיתוך מהאגפים ובקיצור אין אפשרות ממשית לתקוף בצורה חכמה (הרבה שערים מובקעים באותו סגנון). המטרה השנה הייתה לשנות זאת לחלוטין.

אורן: אספקט נוסף במנוע המשחק, הוא אינטליגנציית ההתקפה. אספקט זה אמור למעשה ליצור מצבי הבקעה מגוונים יותר, כל זאת על ידי קריאת מצבים משופרת בהרבה של שחקני ההתקפה, האם זה אומר שנראה במשחק יותר שערים?דיוויד: את האמת, אנחנו אוהבים לשמור על איזון במנוע המשחק. כאשר אנחנו מוספים\משפרים אספקט במשחק ההגנה (מנגנון המגע המשופר, ומנגנון עצירת הכדור), אנחנו דואגים לאזן אותו במשחק ההתקפה (מנגנון הכדרור המשופר ואינטליגנציית ההתקפה). אינטליגנציית ההתקפה בהחלט יוצרת הזדמנויות חדשות ליד השער, אני באופן אישי חושב שזאת התוספת הכי מהנה למשחק השנה. בהשוואה למשחק בשנה שעברה, ניתן יהיה לשים לב לשינוי באופן מיידי. התנועה בהתקפה תהיה טובה בהרבה, ושחקני ההתקפה יעשו חיתוכים ללא כדור, ויחפשו לפתוח נתיבי מסירה. הריצה עצמה לעבר הכדור אמורה להיות גם חכמה הרבה יותר לאור העובדה שהשחקנים במגרש ידעו לקרוא מספר מהלכים מראש.


כחלק מהרנסאנס של פיפא בשנים האחרונות, אנחנו רואים חזרה של שחקנים וותיקים שלא נגעו בסדרה כבר שנים, בעוד במקביל מופיע גל חדש וצעיר של שחקנים שרוצה לשחק עם מסי ורונאלדו. על מנת לקלוע כמה שאפשר לקהל הרחב, ראינו בשנים האחרונות מספר ניסיונות בהם מנגנון השליטה בשני מקשים שאמור להקל על שחקנים מתחילים, וכך גם את מנגנון בעיטות הפנדלים בעזרת הסטיק האנלוגי עבור השחקנים הכבדים. כעת בחרה להציג EA את מצב המשחקונים, מצב אשר אמור לגשר בין הפערים וליצור חווית משחק אחידה לכולם.

אורן: תוספת נוספת לפיפא 13, היא מצב המשחקונים (SKILL GAMES). מצב זה מאפשר לשחקן (הן הכבד והן המתחיל), להתאמן על יכולותיו השונות דרך שורה רחבה של אתגרים (בעיטות חופשיות, מסירות מדויקות, סיומת מול השער), האם תוכל לספר לנו מה גרם לכם להוסיף את מצב המשחקונים, והאם תהיה לו תמיכה מקוונת?דיוויד: הדור השני והמשופר של מנגנון המגע (אשר הוצג לראשונה בשנה שעברה), למעשה מאפשר לנו ליצור אינטראקציה בין השחקנים השונים לבין עצמים פיזיים. הרגשנו למעשה שמצב המשחקונים, יאפשר לשחקנים המתחילים להתרגל למשחק במהירות, ובעיקר להתרגל לממשק השליטה. מבחינתנו עדיף שהדור הצעיר ילמד את יסודות המשחק דרך מצב המשחקונים, ולא דרך סרטוני הדרכה. במקביל שחקנים וותיקים בהחלט יכולים ללמוד דבר אחד או שניים דרך מצב המשחקונים, במיוחד לאור העובדה שהמצב מציג ארבע רמות קושי. בכל הקשור לחוויה המקוונת, ישנן טבלאות דירוג וזה בהחלט מצב מאוד תחרותי. אני באופן אישי ממליץ לשבת ולנסות אותו.


לצד כל השינויים במנוע המשחק, מציג פיפא 13 את חווית המשחק החברתית ביותר שנראתה במשחקי ספורט. אם ראינו בשנים האחרונות ליגות וטורנירים מקוונים ואפילו יכולת אוטומטית לעדכון ההרכבים השונים, אנחנו רואים בשנים האחרונות גם ניסיון לאמץ את הפופולאריות של רשתות הפייסבוק והטוויטר במטרה להגדיל את החשיפה של המשחק, וכך גם את החוויה ממנו.

אורן: לאחר ההצלחה של מצב "מועדון הכדורגל" בשנה שעברה, נראה שפיפא 13 הולך להציג חווית משחק חברתית בהרבה, במיוחד לאור התוספת של מערכת הבונוסים (אשר אמורה לעקוב אחר ביצועי השחקן ולתגמל אותו בהתאם לכך בתלבושות, אנימציות ועוד), האם תוכל לספר לנו מה מידת האינטגרציה עם הרשתות החברתיות (פייסבוק וטוויטר), וכמה בונוסים נראה במשחק השנה?דיוויד: לפי דעתנו מצב מועדון הכדורגל הוא כל כך פופולארי, כך שאנחנו כבר מגדירים אותו כרשת החברתית של עולם הכדורגל. למעשה לשחקן בבית ישנה אפשרות להתחבר לחבריו השונים, לקבוצתו האהודה וכמובן לתוצאות ועדכונים בזמן אמת של משחקים מהעולם האמיתי. בפועל הקהילות שלנו שוקקות חיים, עם למעלה מעשרה מיליון משתמשים בפייסבוק ועוד מאות אלפים בטוויטר. לראשונה השנה הכנסנו דרך תפריטי מועדון הכדורגל, את האפשרות לעדכן ואף להעלות סטטוסטים באופן מיידי. כאשר בנוסף יהיה ניתן לצבור כמות רחבה מאוד של בונוסים.


לצד החוויה החברתית ברשת, ניתן לראות שחקנים רבים שעדיין יושבים ומשחקים בטורנירים ביתיים בסלון, וגם כאלה שמשחקים לבד במצב הקריירה. למרות זאת השימוש במצבי הרשת השונים עולה באופן משמעותי, ואף עשוי להוביל בעתיד למצב שבו נראה את מצבי המשחק נמכרים כחבילות תוכן אישיות שמותאמות לצרכיו של השחקן. אז נכון שכרגע מדובר בספקולציה, בטח בכל הקשור למשחקי ספורט, אבל עניין אותי לדעת מהו מצב המשחק הפופולארי ביותר בסדרת משחקי פיפא.

אורן: בין כל מצבי המשחק השונים (ראווה, קריירה, אונליין), מהו מצב המשחק הפופולארי ביותר, והאם נראה בעתיד ניסיונות לשווק את מצבי המשחק השונים כחבילות נפרדות?

דיוויד: מצב הליגות המקוון (FIFA SEASONS), הוא מצב המשחק הפופולארי והממכר ביותר. השנה אף שידרגנו אותו בכך שהוספנו אפשרות לערוך ליגות שיאפשרו לכם ולחבר נוסף לשחק ביחד (2-2). מה שזה אומר למעשה שאתם והחברים שלכם תוכלו לשחק בליגה מקוונת בת עשרה משחקים ביחד נגד שחקנים יריבים, כאשר המטרה תהיה לעלות ליגות ואף לזכות בתארים (השנה בחרנו להוסיף גם תארים לכל הליגות הקטנות ואפילו הוספנו ארון תארים). בכל הקשור לעתיד, אני לא יכול להרחיב בנושא.


למרות הפופולאריות הגדולה שסדרת משחקי פיפא צוברת בישראל , עדיין חסרה התחושה של משחק עם נבחרת ישראל או עם מיטב קבוצות ליגת העל. אז למרות שנכון לעכשיו אני לא איש בשורות,  אני בהחלט מאמין שאם יהיה רעש חזק מספיק נראה את אלירן עטר, אביחי ידין וטוטו תמוז עולים לשחק בפיפא. עד אז לפחות שאלתי את דיוויד על ליגה גדולה ומפורסמת בהרבה.

אורן: אחד היתרונות הגדולים ביותר של סדרת משחקי פיפא על המתחרים (סדרת פרו אבולשן), הם הזיכיונות הרבים. למרות זאת פיפא 13 לא מציג באופן רשמי את ליגת האלופות וליגת אירופה, האם אתה חושב שזה פוגע באופן מסוים באמינות של המשחק, והאם תרצה לראות את ליגת האלופות בגרסאות עתידיות של פיפא?

דיוויד: אנחנו בצוות הפיתוח נשמח לכלול כל קבוצה, ליגה וטורניר שקיימים, אבל לפעמים זה לא אפשרי. בזמן שהאותנטיות הייתה ותמיד תהיה חלק בלתי נפרד מההצלחה של המשחק, ישנה גם חווית המשחק עצמה. זיכיונות לבד זה לא מספיק, הקהל רוצה משחק טוב. הפילוסופיה שמלווה אותנו היא קודם כל ללטש את מצבי המשחק הקיימים, לשמוע להערות של קהל השחקנים (דרך הרשתות החברתיות והקהילות השונות), כל זאת במטרה ליצור סדר עדיפויות שייתן מענה לדרישות הקהל ויביא אותו על סיפוקו. במקביל אנחנו רוצים לחדש וליצור "הפתעות" שישאירו את הקהל שלנו פעור פה, כך בונים משחק מהנה.

אורן: דיוויד, בתעשיית המשחקים כולנו שומעים את השמועות על דור חדש של קונסולות משחק שנמצא מעבר לפינה, בתור אחד מבכירי התעשייה, האם תוכל לספר לנו מהו חלומך הגדול ביותר, שלפחות כרגע לא ניתן ליישום מבחינה טכנית?

דיוויד: את האמת, אני עובד על משחקי כדורגל כבר למעלה מחמש עשרה שנה, ואף פעם לא הייתי מרוצה מהמוצר במאה אחוז. בפיפא 13 יש מצבי משחק נהדרים, אבל בעוד 3-4 חודשים, אני בטוח שנמצא דברים רבים לשפר לקראת השנה הבאה. החדשות הטובות הן שאנחנו מקבלים את ההשראה שלנו ממשחקי הכדורגל בעולם האמיתי, ושם תמיד נמצא דברים חדשים שלא חשבנו עליהם ותמיד יהיה לנו על מה לדבר ומה להוסיף כך שאף פעם לא יגמרו הרעיונות.


אורן נתן.שמור את הכתבה ברשת החברתית
Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! Facebook! StumbleUpon! Twitter! TwitThis Joomla Free PHP
תגובות
הוסף תגובה חיפוש
שי ספיר  - אין מילים   |2012-10-13 15:15:23
כל הכבוד על הראיון הבלעדי חבל מאוד שלא שמים אותך מנהל אתר של משחקים בארץ, הפסד שלהם. אין מישהו שכותב ברמה שלך בכל הארץ
אור   |2012-10-14 07:00:38
מסכים לגמרי עם שי, כל מילה בסלע.
גם השנה - שאלות אינפורמטיביות וענייניות, בקשר לתשובה האחרונה שהוא נתן - הם כמו כל שנה יכולים תוך חודש למצוא פאקים\באגים במשחק שלהם אבל הם לא יעשו עם זה כלום כרגיל...הם ידחפו את זה לפיפא הבא.
אחת הסיבות שפיפא 2011 היה הפיפא האחרון שקניתי ומאותו רגע עברתי לPES.
החוסר מענה, הזלזול בשחקנים, וכל עניין הסריאל שEA התחילה לדחוף לכל משחק שלה נהיה מאוס ומגעיל.
אני לא אכנס פה לדיון מה יותר טוב פרו או פיפא, אבל בשורה התחתונה בEA אין הרבה חדש תחת השמש, כמה עדכוני סגל, תלבושות, ועדכוני באגים ועוד איזה "מצב משחק" אחד או שניים... הקהל נראה אותו דבר מאז שנת 2000, אפילו את הפרצופים של השחקנים הם לא טורחים לעדכן (ראמוס לדוג' עם שיער ארוך, פעם שעברה אגב זה היה היגוואין) ובכלל הקשר בינם לבין המקור הוא מקרי בהחלט.

על כל פנים, הבלעדיות של הראיונות האלה שאתה מביא, שאף גורם ספורט בארץ לא טורח להציע לך כסף על פרסום הבלעדיות אצלם, מראה עד כמה הרמה פה בארץ נשארה נמוכה כמו הליגה\נבחרת של לוזון והבורות של אתרי משחקים גדולים אחרים ויבואנים שונים בארץ כבר מעוררת חלחלה.

תמיד מרתק ומעניין לקרוא ראיונות שלך, על אחת כמה וכמה שהם בלעדיים ולא יהיו נחלתם של אף גורם "מקצועי" אחר בארץ.
כל הכבוד!
אורן נתן  - תודה רבה   |2012-10-16 06:03:15
תודה רבה על המחמאות,

לגבי זה שהכתבות לא מתפרסמות בגופים גדולים יותר, או זה שאני לא מנהל איזה גוף משחקים גדול יותר. יש בזה הרבה פוליטקה, חלקה נובעת מטעויות שעשיתי, וחלקה נובעת מחיסול חשבונות ארוך שמנהלים איתי חלק מבכירי התעשייה כאן.

למדתי לקבל את זה, לא להתעצבן, כי זה מעיד על חובבניות יותר מכל דבר אחר. גם הפעם העברתי פניות למספר רב גורמים, וכך יהיה גם בעתיד. כל עוד אמשיך לכתוב, אנסה לעשות את זה הכי טוב שאפשר, ועל הצד הטוב ביותר.

לגבי הראיון עם דיוויד, עקרונית הוא ענה לדעתי יפה והתייחס לכל שאלה ושאלה. ברור שהוא התחמק בשאלה על ליגת האלופות, וגם לגבי העתיד, אבל ממה שלמדתי בראיונות עם מפיקים לאורך השנים, הם לא אוהבים שאלות כאלה.

לגבי המשחק עצמו, אני צריך לשבת ולכתוב את הביקורת, ואז כמובן אתייחס לדברים שהעלית. אני באופן אישי חושב שהיתרון המשמעותי של הפיפא על הפרו, זה בחוויה המקוונת, שם יש לך אפשרויות הרבה יותר רחבות ממה שמציג הפרו, ולפי מה שהבנתי השנה (לא בדקתי את הנושא), אפשר לשחק בטורנירים על כסף אמיתי.

הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
אתר:
כותרת:
קוד UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."