Online Global Entertainment

2009

  • הגדלת גודל פונט
  • גודל פונט ברירת מחדל
  • הקטנת גודל פונט
Home ביקורות NBA JAM On Fire Edition – הביקורת המלאה

NBA JAM On Fire Edition – הביקורת המלאה

דוא

אם יש תחושה מרכזית שעוברת בגוף, כאשר משחקים במשחק ארקיידי, היא פשוט להתסכל על הדברים בצורה הפשוטה ביותר. בין אם מדובר בשחקנים מתעופפים, בסלים נשרפים, בכרוז שצורח בקולי קולות, הדגש הוא לקחת את הדברים בקלילות ובשמחה. האתגר אשר נבנה במקביל הוא שיגרום לכם להזיע, לקלל, ובעיקר להבין שגם לאחר עשרים שנים, NBA JAM, מצליח לרגש. 

בגרסת המשחק המחודשת של סדרת משחקי NBA JAM, אשר יצאה לאחרונה לפלייסטיישן 3 ולאקס בוקס 360, ניתן לראות את כל מה שעשה את הסדרה להצלחה גדולה בעבר. אם זה עובד, אני חושב שכן. בראש ובראשונה ניתן לכתוב, שחווית המשחק מהעבר, לא השתנתה באופן דרמטי, זה אותה חווית משחק כדורסל ארקיידית אשר מציבה עימות בין קבוצות של שני שחקנים. כל האנקדוטות הקטנות שזכורות מהעבר, בהן הסל שנשרף לאחר קליעת סלים רצופים, המראה המצויר, ובעיקר הכרוז המטורף, נמצאות במשחק. אליהם ניתן להוסיף את השילוב בין שחקני ההווה לשחקני העבר, במה שיוצר חווית משחק מהנה במיוחד.



גולת הכותרת של המשחק, לפחות בעיניי, לפני מנוע המשחק ואפילו לפני הפרזנטציה, היא כמות השחקנים, והדגשים הקטנים שיוצרי המשחק דאגו לשלב. לצד שחקני ההווה המובילים מכל קבוצה וקבוצה (דרק רוז, קובי בראיינט, לברון ג'יימס, פול פירס), ניתן למצוא גם שחקני עבר רבים (סטוקטון ומאלון, דניס רודמן, דיוויד רובינסון, מג'יק ג'ונסון), קבוצות בונוס שונות (בהן סיאטל של קמפ ופייטון, שנחשבת לאחת הקבוצות המיתולוגיות בסדרת המשחקים) ואפילו את מכבי תל-אביב שלנו. השילוב הזה בהחלט משפיע באופן ישיר על חווית המשחק, ועל הטקטיקה שבהחלט קיימת בו. נכון שבראייה מהצד המשחק נראה לא חכם במיוחד, הרי מדובר במשחק כדורסל מהיר מאוד שבו הכדור רץ מצד אל צד, ללא עבירות, ללא חוקים, וכל מה שצריך לדעת, זה לשלוט בקצב המשחק. אבל כאן למעשה נגמרת התיאוריה ומתחילה המציאות. בפועל ההרכב שתבחרו, החילופים שתעשו (במהלך המחצית), ישפיע על התיאום ועל סגנון המשחק. לדוגמא לא פעם בחרתי לשחק עם הרכב נמוך נגד הרכב גבוה, בפועל זה אפשר לי לחזור מסיטואציות אבודות דרך קליעות מחוץ לקשת, אבל בכל הקשור למשחק ההגנה, תמיד כדאי ואף רצוי לשמור על שילוב נכון בין שחקן נמוך, לבין שחקן אגרסיבי\גבוה.

מצב המשחק המרכזי, אשר מציג מסע בו על השחקן לעבור\להתמודד עם כל קבוצות הליגה השונות תחת מספר אתגרים שונים (מהקל אל הקשה), מדגיש את הבדלי הסגנון, חווית המשחק השונה והאתגר, יותר מכל דבר אחר. הכוונה שלי היא שלא פעם ולא פעמיים האתגר מצריך מהשחקן לשנות את ההרכבים, ואפילו את הקבוצות בהן הוא משחק. למרות שבתחילת המשחק, בחרתי לשחק הלב ועם מכבי תל-אביב (אשר מציגה בנוסף לליאור אליהו וסופוקליס שחורציאנידיס, גם את דורון פרקינס וצ'אק אידסון). נכון שלשחק עם מכבי זאת חוויה גדולה, כזאת קשה לתאר במילים, אבל לאורך זמן בטח בהתמודדות מול יוסטון הקלאסית (האקים אלאג'ואן ויאו מינג), צריך לעבור להרכבים אחרים (שאקיל אוניל ודוויט הווארד זאת רק דוגמא אחת). האיזון שמצאתי לבסוף, היה מעבר לקבוצה שיש לה כמעט הכל, ואני לא מתכוון למיאמי היט, אלא לשיקאגו בולס. לצד ההרכב הנוכחי אשר מאפשר לשלב בין דרק רוז, ליואקים נואה וקרלוס בוזר, ניתן לשלב את רוז עם סקוטי פיפן ודניס רודמן, לצד היכולות הבאמת מפלצתיות של רוז במשחק, מדובר בהרכב קטלני למדי.



מאחר ולא כל האתגרים זהים, החוויה במצב העונה עולה לפי דעתי על חווית משחקי הראווה (אלא אם מדובר במשחק מול חברים\שחקן אנושי). אני מאוד נהניתי לראות את האתגרים\תנאים השונים במשחק, אשר דורשים מהשחקן להיות חד וערני, בין אם מדובר במשחק אשר נותן ניקוד גבוה להטבעות, ניקוד גבוה לקליעות מבחוץ, ואפילו משחק של רבע אחד בו הכדור חי גם לאחר סל. למרות זאת, ולאורך זמן, יש סוג מסוים של רפטטיביות במחזור המשחקים, ולכן היה ניתן לקצר את המסע, או לחלופין להכניס אתגרים ומצבים נוספים.

בכל הקשור לאינטליגנציה המלאכותית, שעמדה במרכז המסע השיווקי של המשחק השנה, אני יכול לכתוב שאף על פי שלא נפלתי מהכסא בהחלט מדובר באינטליגנציה טובה ומאתגרת. ממשק השליטה על השחקנים במגרש (בין אם בשליטה הקלאסית, ובין אם בשליטה על שני השחקנים), מציג שימוש פשוט של מקשי ריצה, קליעה, ומסירה, מה שעונה באופן ישיר על ההגדרה של משחק ארקיידי אשר זמין לכל שחקן ולכל גיל. האינטליגנציה (במיוחד ברמת המשחק הקשה ביותר), עושה התאמות תוך כדי תנועה, ובהחלט מנסה להתאים את עצמה לסגנון משחקו של השחקן, אבל בראייה מעשית הכאוס במגרש הוא כל כך גדול (הן במהירות המנוע והן במתרחש במגרש), כך שירידה לפרטי פרטים במקרה הזה היא פשוט לא נכונה.

jhud17-image13_bmp_jpgcopy
jhud17-image13_bmp_jpgcopy
jhud17-image1_bmp_jpgcopy
jhud17-image39_bmp_jpgcopy
jhud17-image3_bmp_jpgcopy
jhud17-image41_bmp_jpgcopy
jhud17-image56_bmp_jpgcopy
jhud17-image5_bmp_jpgcopy
jhud17-image67_bmp_jpgcopy
jhud17-image88_bmp_jpgcopy


מעבר להרכב השחקנים, סימן ההיכר המרכזי של המשחק היא ללא ספק הפרזנטציה. כאשר אני כותב פרזנטציה, אני צריך להתייחס לפני כל דבר אחר, אל הכרוז הנפלא, טים קיצרו. קיצרו אשר הפך לאגדה עוד בחייו, הכניס ז'רגון שלם של מילים, וללא ספק זוכה לעדנה גם בעידן המודרני. אוצרות הלשון שלו אשר מתובלות בהרבה עוקץ וטראש טוק, נותנות דלק לאנימציות רבות במשחק, אשר רובן ככולן קשורות במנגנון הטריקים הייחודי. אותו מנגנון טריקים, מאפשר לשחקן להשתעשע עם יריביו השונים, הן בעזרת כדרור מזלזל והן בעזרת זריקות בישיבה. אל מנגנון הטריקים, מצטרף כמובן אלמנט האש, אשר נותן חותמת ויזואלית ליכולות השחקנים על המגרש. בין אם מדובר באש לשחקן בודד, ובין אם מדובר באש הקבוצתית ("האש הכחולה"), הכניסה של השחקנים ל"זון", בהחלט מאפשרת להפוך משחקים. למרות זאת ובראייה קצת יותר רחבה, אני בהחלט חושב שגם למנגנון הטריקים וגם לאלמנט האש, אין אלמנט שובר שוויון אשר קרוב למה שראינו בעבר בסדרת משחקי NBA STREET.

אם יש נקודה שהתאכזבתי ממנה, בטח לאור הפוטנציאל הגלום שבמשחק, היא מצב המשחק המקוון. לא פעם ולא פעמיים, מצאתי את עצמי מבלה דקות ארוכות בציפייה לקיים משחק ברשת האינטרנט, התוצאה בפועל הייתה קריסה של המשחק בשלביו הראשונים. מה שיותר מעצבן זה, שאין בעיה ממשית למצוא שחקנים, ואין בעיה ממשית להתחיל משחקים (שרצים בצורה תקינה), הבעיה היא בניתוקים אשר הורסים כל חלקה טובה, ועל כך האכזבה הגדולה.

לסיכום, לאחר שבועיים בהם שיחקתי ודיי נהניתי מגרסת המשחק החדשה בסדרת משחקי NBA JAM, אני יכול לכתוב שיחסית לרמת המחיר הנמוכה (שישים שקלים בלבד), המשחק שווה כל שקל. אם היה מדובר במשחק אשר נמכר במחיר מלא, הייתי מתייחס אליו בצורה אחרת לגמרי. הכוונה שלי היא שמצבי המשחק המועטים, לצד רמה מסוימת של רפטטיביות, בהחלט משפיעים על החוויה הכללית, אבל ברמת מחיר נמוכה, עם הרכב שחקנים רחב במיוחד, עם ממשק שליטה נהדר, עם טים קיצרו ועם קבוצה כחולה-צהובה, המשחק שווה טעימה, גם אם בתור מתאבן ל-NBA 2K12.

אורן נתן.


 



שמור את הכתבה ברשת החברתית
Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! Facebook! StumbleUpon! Twitter! TwitThis Joomla Free PHP
תגובות
הוסף תגובה חיפוש
שי ספיר  - תגובה   |2011-10-31 15:40:38
היי אורן תודה על הביקורת,
חבל מאוד שהמצב מקוון לוקה בחסר כיוון שדווקא במשחקים מסוג ארקייד, אורך חיי המשחק תלוי רשת.
על כל פנים המחיר של 60 ש"ח בהחלט אטרקטיבי לכל חובב כדורסל.
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
אתר:
כותרת:
קוד UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."