Online Global Entertainment

2009

  • הגדלת גודל פונט
  • גודל פונט ברירת מחדל
  • הקטנת גודל פונט
Home ביקורות FIFA STREET – הביקורת המלאה

FIFA STREET – הביקורת המלאה

דוא

לשחק כדורגל בשכונה זאת לא רק אהבה, זאת דת. לא משנה היכן ולא משנה עם מי, בכל יום שישי, הולכים לשחק כדורגל. בלי תאורה, לפעמים גם עם שערים מאולתרים, ובטח שללא הילוכים חוזרים, הדרמה והאדרנלין גבוהים בהרבה. אז נכון שבריו דה ז'נרו עושים זאת אחרת מאשר באמסטרדם או בוונציה, אבל המכנה המשותף הוא שכדורגל משחקים קודם כל בשכונה.

גרסת המשחק החדשה בסדרת משחקי FIFA STREET, היא למעשה ניסיון למתג מחדש את הסדרה. בראש ובראשונה, המיתוג מתבסס על מנוע המשחק הכל כך פופולארי של סדרת משחקי פיפא (כולל כמובן את מנוע המגע והכדרור), במה שהופך את החוויה ליותר סימולציה מאשר משחק ארקייד, אם תרצו מדובר בסימולציה ארקיידית. הכוונה שלי היא שלמרות שהמשחק מבוסס על פעלולים רבים, בהם ניתן לראות הקפצת הכדור על הראש, תעתוע מרגל לרגל, בעיטה עם העקב ואפילו נגיחה ממצב זחילה, המשחק הוא קודם כל משחק כדורגל.גולת הכותרת של הסימולציה הארקיידית, ללא צל של ספק היא מצבי המשחק השונים, בהם ניתן למצוא משחקי קט-רגל עממיים (5-5, 6-6, עם חוקים ועבירות), בנוסף למצבי משחק לא קונבנציונאליים אשר עושים שימוש נרחב בפעלולים הרבים. בעיניי לפחות, הכיף האמיתי במשחק הוא במצבי המשחק הללו בעיקר לאור העובדה שהמתח והתוצאה יכולים להתהפך גם בשניות האחרונות. דוגמא טובה לכך היא מצב "בין הרגליים" (PANNA RULES). מצב זה למעשה מתבסס על מנגנון הפעלולים, ודורש מהשחקן (ואף מתגמל אותו בניקוד), לנסות להעביר את הכדור בין רגליהם של יריביו השונים. האדרנלין, במיוחד במשחקים על שערים קטנים ללא שוער (2-2), זורם ללא הפסקה. האתגר של השחקן הוא מצד אחד לבצע כמה שיותר פעלולים מסובכים, בעוד שמצד שני עליו לדאוג שהקבוצה היריבה לא תבקיע ותקטע את המומנטום.נושא מרכזי נוסף אשר משפיע באופן ישיר על חווית המשחק, הוא מצב הסבב העולמי. מצב הסבב העולמי, הינו מצב המשחק המרכזי במשחק אשר מבוסס על יצירת קבוצה וירטואלית. על השחקן לקחת את קבוצת חלומותיו (אשר בשלב הראשון תהיה מורכבת מיצירות שחקנים, ובשלב מאוחר יותר ניתן יהיה לצרף אליה גם כוכבי כדורגל מובילים), למסע משחקים ברחבי העולם. בין אם מדובר בבואנוס איירס, פריז, ניו-יורק ואפילו דובאי (הכרוז הערבי זה אחת ההברקות במשחק), ובין אם מדובר במגרשי אספלט פשוטים או מגרשים עם דשא סינטטי, הדגש הוא לשפר את הכימיה הקבוצתית והיכולת האישית במהלך תנועה.

בדומה למצבי משחק אשר מבוססים על מנגנון יצירות כזה או אחר, מנגנון ההתפתחות הוא קריטי בהצלחת המצב. בנקודה של פיפא סטריט, מתחילים השחקנים (אלה שיצרתם כמובן), מאפס, ללא יכולת ממשית מול השער, ללא יכולת ממשית לבצע פעלולים, וללא יכולת ממשית לעמוד מול הקבוצות היריבות. יחד עם זאת חשוב לציין שמנגנון ההתפתחות הוא טוב, הן באספקט הויזואלי, ובעיקר באספקט הביצועי.

fifa_street_loadingbay1
fifa_street_loadingbay1
fifa_street_newyorkstadium
fifa_street_wtmapworld
fifa_street_wtmysquad
fifastreet_messi_buenosaires2
fifastreet_messi_riovista


מהבחינה הזאת ראוי גם להדגיש את ממשק השליטה, אשר עושה שימוש בשילוב בין מקשי הכתפיים לסטיק האנלוגי, ובמידה רבה דומה רבות לממשק השליטה ממשחקי פיפא השונים. נכון שהמשחק מתנהל ברובו על הקרקע, ונכון שאין איזה יתרון בולט לבעיטות מרחוק (רוב רובם של השערים במשחק, מובקע מאזור הרחבות), אבל למרות זאת, יש זמן למידה מסוים לממשק. הדעה שלי היא שלפני שתבחרו לשדרג את יכולותיהם הפיזיות של השחקנים השונים (יכולת בעיטה, הגנה וכדומה), עדיף לשדרג\לקנות פעלולים. דבר זה מאפשר לכם ללמוד בצורה קלה יותר את ממשק הפעלולים והשליטה על השחקן, בעוד שמקביל זה מאפשר לכם להשיג תוצאות טובות יותר, ובכך לשפר את יכולות השחקן בצורה מהירה אף יותר.

על מנת להרכיב את קבוצת החלומות שלי, כזאת שתתאים למשחק בשכונה, החלטתי ליצור את כוכבי קבוצת הפועל יהוד המיתולוגית, שלום רוקבן ואהרון ויזן (כולל תסרוקת האפרו המפורסמת), אליהם צירפתי עוד מספר יצירות אקראיות ויצאתי לדרך. הקונספט של מצב הסבב העולמי, הוא מאוד אינטראקטיבי, בכך שבכל ארבעת סבבי התחרויות (כל סבב טומן מגוון עשיר של תחרויות), נעשה שימוש נרחב ברשת האינטרנט. הכוונה היא שמלבד קבוצות הכדורגל הטובות בעולם (המשחק מציג קבוצות מספרד, אנגליה, איטליה, גרמניה ועוד מספר נבחרות), שאותן יפגוש השחקן בטורנירים הגדולים, החיבור לרשת האינטרנט מוריד (באופן אוטומטי) קבוצות יריבות אשר נוצרו על ידי שחקנים בשר ודם, כל זאת במטרה להעשיר את החוויה, ולדמות למשחק גוון של משחק עם שחקנים חובבנים.

fifa_street_riocoastpark
fifa_street_riocoastpark
fifa_street_tokyostadium
fifastreet_manumancity_tokyo
fifastreet_messi_action_london
fifastreet_messi_buenosaires
fifastreet_messi_riocoast


האינטליגנציה המלאכותית על שלל רמות הקושי השונות, בהחלט מהווה אתגר, אבל אם לשים את הדברים על השולחן, אני העדפתי לשחק כמה שיותר מול שחקנים ברשת מאשר מול שחקנים ממוחשבים. מלבד האפשרות להורדת קבוצות וירטואליות, מאפשר מצב הסבב העולמי, בחלק ניכר מהטורנירים לשחק בזמן אמת מול שחקנים אנושיים. על אף שמדובר ביתרון גדול, לא ניתן לשחק בכל התחרויות והטורנירים ברשת. היחס הוא שמשחקי קט-רגל ניתנים למשחק ברשת, בעוד שמשחקי הפעלולים (בהם גם מצב "בין הרגליים", ומצב "השחקן האחרון"), לא ניתנים למשחק.

החלטה זאת בעיניי, פוגעת מאוד באורך החיים של המשחק ובעיקר בשחקנים עצמם, כי בשורה התחתונה, המיתוג של המשחק הוא השימוש בסגנון השכונתי ואלו בדיוק המצבים שמדגישים זאת. נכון שגם מצבי משחק הקט-רגל השונים, הם טובים אבל הם לא מצליחים (בטח שכמות השחקנים במגרש עולה על ארבעה לקבוצה), לספק את אותה הנאה. בנקודה זאת ראוי גם לציין חסרון משמעותי נוסף במצב המשחק המקוון, והוא שלא ניתן לשחק עם קבוצות המשחק האמיתיות, ורק עם הקבוצה שיצרתם. נכון שניתן לצרף לקבוצה שלכם את מסי ורונאלדו אבל ההחלטה למנוע קלאסיקו מקוון, היא פשוט טיפשית.

לסיכום אני יכול לכתוב שנהניתי מפיפא סטריט. אני חושב שהרעיון ליצור משחק קט-רגל, שהוא קודם כל סימולציה ורק לאחר מכן משחק פעלולים, בהחלט יוצר מנוע משחק טוב ומהנה. מצבי המשחק האטרקטיביים, במיוחד כאשר מגיעים להכרעה בשער זהב, יוצרים מתח שלא קיים במשחקי ספורט רבים. למרות זאת ראוי לציין את ההגבלות על מצבי הרשת (חוסר במצבי משחק, וחוסר באפשרות לשחק עם הקבוצות המקוריות), כחיסרון שעולה על היתרון (הרצון לרענן את החוויה עם קבוצות וירטואליות שיצרו השחקנים). בשורה התחתונה המשחק הוא טוב, ממכר ובהחלט שווה לתת לו צ'אנס, גם אם בתור משחק מעבר לקראת פיפא 13.

אורן נתן.שמור את הכתבה ברשת החברתית
Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! Facebook! StumbleUpon! Twitter! TwitThis Joomla Free PHP
תגובות
הוסף תגובה חיפוש
גל   |2012-03-30 04:34:57
נראית ביקורת גדולה ומושקעת, כל הכבוד!
אני אקרא אותה עוד מעט ויגיד את דעתי עליה.
גל   |2012-03-30 04:46:21
קראתי, ביקורת יפה מאוד אורן, כרגיל.
אני חושב שאולי אני אשכיר את המשחק, ואם לא אני יחכה ש-FIFA 13 יחשף ואני יראה מי מהם עדיף לי.
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
אתר:
כותרת:
קוד UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."