Online Global Entertainment

2009

  • הגדלת גודל פונט
  • גודל פונט ברירת מחדל
  • הקטנת גודל פונט
Home חדשות גם אנחנו רוצים להיות ב-FIFA

גם אנחנו רוצים להיות ב-FIFA

דוא

דמיינו לכם את אצטדיון רמת גן מלא מפה לפה, עשרות אלפים מחכים לבעיטת הפתיחה, מיליונים צופים בטלוויזיה, ולכם יש את האפשרות לקבוע האם נבחרת ישראל תנצח, לא בעידוד אלא במשחק עצמו. מאחר ושמכם הפרטי הוא לא יוסי ושם משפחתכם הוא לא בניון, סביר להניח שאת החלום תוכלו להגשים רק בדרך אחת, בסלון עם הפלייסטיישן והפיפ"א.

כבר למעלה מעשור שהחלום הזה חומק מקרב אלפי אוהדי כדורגל בישראל, אוהדים אשר בחלקם הולכים למגרש ובחלקם אוהבים את הליגה הישראלית יותר מברצלונה, ריאל, מסי ורונאלדו. החלום לשחק במשחק הכדורגל האהוב עליהם, עם קבוצתם הישראלית, בין אם בפלייסטיישן, במחשב או באקס בוקס, היה למציאות בעבר, וכיום הוא נראה כפטה מורגנה. לא אחת שאלתי את עצמי בדומה לרבים אחרים, למה אין נציגות ישראלית במשחק הכדורגל המוביל בעולם?

לא פעם ולא פעמיים, כאשר האוהדים בישראל נזכרים בגרסאות המשחק המקומיות של פיפ"א, אשר שווקו לחנויות בתחילת העשור הקודם (בין השנים 2000-2002), הם נזכרים באיכות המוצר הנמוכה ובעיקר בפס הקול של רמי וויץ (ברוכים הבאים... למשחק הכדורגל... בין נבחרות.. ישראל.. לאנגליה..), ופחות נזכרים בעובדה שלצד הופעתה הקבועה של נבחרת ישראל במשחק, ראינו גם את ליגת העל הישראלית כחלק אינטגראלי מסדרת המשחקים. עצם הופעתה של הליגה באותם ימים, הצביעה על קשר עסקי בין יבואני המשחק בישראל (באותם ימים היה מדובר בהד ארצי), ההתאחדות לכדורגל (תחת הנהלתו של גברי לוי), וחברת המשחקים EA, אשר מפתחת את סדרת המשחקים מאז היווסדה באמצע שנות התשעים.למעשה משנת 2004, נעלמו לחלוטין קבוצות ליגת העל מסדרת משחקי פיפ"א, וכך גם נבחרת ישראל (אשר חוזרת ועושה הופעות אורח כאשר מדובר במשחקים אשר מיועדים לטורנירים הרשמיים, שם מדובר בזיכיון אחר וחובת ההופעה היא תחת המטרייה של פיפ"א העולמית), ונשאלת השאלה למה?

התשובה היא שמדובר בעניין כלכלי, כזה שמונע ממספר גורמים אשר משפיעים על המשוואה. למעשה נכון להיום הנושא בכלל לא נמצא על השולחן, הרעיון והמטרה של הכתבה שלפניכם הוא להעלות את הגורמים השונים (גם החיובים וגם השליליים) על הנייר, ובכך לרדת לשורש העניין.הקהל הישראלי – כיום בישראל יש הרבה יותר שחקנים ואוהדים אשר משחקים במשחקי כדורגל וירטואליים, בין אם מדובר בסדרת משחקי פיפ"א, ובין אם מדובר בסדרת המשחקים המתחרה "פרו אבולשן". כיום מחזיקים עשרות אלפי אוהדים ברחבי הארץ קונסולות משחקים ייעודיות (פלייסטיישן, אקס בוקס, וכו'), במקביל למיליוני מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים אשר גם עליהם ניתן לשחק. בהשוואה לשנים בהן הופיעה ליגת העל, ניתן לראות שגם אספקט הפיראטיות הצטמצם, לא באכיפה חלילה, אלא בזכות התקדמות הטכנולוגיה והפיכת המשחקים השונים לאלמנט חברתי ותחרותי (בזכות חיבור לרשת האינטרנט והצורך בהחזקת עותק מקורי). היום בישראל יש יותר שחקנים, ליגות ועניין במשחקים ממה שהיה בעבר.

יבואני המשחקים – תעשיית המשחקים הישראלית, אינה דומה ברובה לתעשיית המשחקים באירופה ובעולם המערבי, היא אומנם התרחבה בשנים האחרונות, ואומנם ראינו הצלחות בשיווק משחקים אבל היא לא מתקרבת לגודל והאיכות של החוויה מעבר לים. היא עובדת לרוב דרך יבואני משחקים, ולא דרך נציגות רשמית של החברות עצמן בישראל. לא אחת נוצרים מצבים אבסורדים בהם יבואן אחד מייבא משחק א' וגם את משחק ב' אשר נחשב ליריבו המר מעבר לים (דמיינו מצב בו קוקה קולה ופפסי היו מיוצגות בישראל על ידי אותו יבואן). זה מונע תחרות, מונע התפתחות ובעיקר מונע שיווק נכון.  

כאן גם נכנסת שאלת הביצה או התרנגולת, האם שווה להשקיע כסף ופרסום עבור שוק קטן ומצומצם, והאם השקעה כזאת תהיה רווחית?

אז נכון, מעטים משחקי הוידאו אשר נמכרים בישראל בכמויות אשר מתקרבות ליום מכירות ממוצע במדינות המובילות באירופה, אבל למרות זאת יש בישראל מספר כותרים אשר מהווים עומק ובסיס לפעילות העסקית, בהם ניתן למצוא את סדרת משחקי "קול אוף דיוטי", ובעיקר את משחקי פיפ"א ופרו אבולשן. אם יש נקודה שעבורה שווה ליבואנים להתאמץ יתר על המידה, זאת הנקודה הזאת. כדורגל הוא הספורט הכי פופולארי בישראל באופן ניכר, אין כמעט בית בישראל שלא רואה, שומע ומדבר על כדורגל, זה חוצה מגזרים, חוצה גילאים ובעיקר חוצה כל הגיון בריא.

מחברת "ישפאר" (יבואנית סוני וסדרת פרו אבולשן בישראל) נמסר בתגובה - "גודל השוק בארץ אינו מצדיק את ההשקעה בלוקאליזציה מלאה של החברות. "

מחברת EDLEE (יבואנית סדרת משחקי פיפ"א בישראל) נמסר בתגובה - " כמו הרבה מדינות אחרות בעולם ובאזור EA מנסה להכניס את הקבוצות והנבחרות אבל זה לוקח זמן ...

זה לא קשור להתאחדות או משהו דומה...

כולנו תקווה שבקרוב במיוחד עם ההצלחה של השנים האחרונות , נראה את הקבוצות הישראליות במשחק עם עוד אלמנטים מקומיים. "


ההתאחדות לכדורגל – רוב אוהדי הכדורגל בישראל, תמימי דעים, ההתאחדות לכדורגל בישראל היא מקור החובבניות והתדמית הבעייתית של המוצר בארץ, וניתן להבין חלק מהטענות אבל זאת לא המטרה של הכתבה, להיפך. בשנים האחרונות עושה ההתאחדות לילות כימים בשיווק טורניר אליפות אירופה לנבחרות צעירות אשר אמור להיערך בישראל בקיץ הקרוב, בנוסף משקיעה ההתאחדות בהסכמים עם גופי שיווק שונים וכמובן דואגת במרץ שמשחקי הכדורגל הבינלאומיים ייערכו בישראל.

מבלי לבחון את רמת המתקנים, איכות המשחקים, ורמת העסקנים, חייבים לציין שהיום הכדורגלן הישראלי נהנה מתנאים יותר טובים ממה שהיה לפני כעשור, וכך גם האוהד הישראלי. אומנם לא ניתן לקשור הצלחת קבוצות פרטיות בהצלחת ההתאחדות, ונכון שפיצול זכויות השידור (מישהו מכם ראה לאחרונה את האתר הרשמי של ליגת העל?), פוגע בשיווק באופן קשה, אבל יש כאן מגמה לשפר, בעיקר בתחום האצטדיונים החדשים, בית הנבחרות שנבנה ועוד.

זיכיון השיווק של ליגת העל וכך גם של נבחרת ישראל (הנבחרת באופן חלקי כפי שציינתי), נמצא בידיים של ההתאחדות, היא יכולה לפעול באופן נמרץ כדי להוביל את ליגת העל בחזרה למשחקי הכדורגל השונים, היא יכולה ללחוץ על הגורמים המתאימים, להוריד עלויות, ובעיקר להבין שהחשיפה של הליגה, לצד הספונסרים והחסויות, רק תתרום לחיבור בין הקהל למוצר.

דוברת ההתאחדות לכדורגל, מיכל גרונדלנד מסרה בתגובה – "על מנת שתהיה נציגות לליגת Winner צריכה להיות פניה של המפיקים של המשחק - אלינו, ואז יידון העניין לגבי הזכויות והאפשרויות לשימוש. כרגע מבחינת ההתאחדות, העניין לא על סדר היום כיוון שלא נעשתה פניה כזו".

מה נעשה בעולם – בעולם אנחנו רואים בשנים האחרונות, ליגות ונבחרות קצת גדולות ופופולאריות יותר מישראל, אשר לא מופיעות כלל במשחקי הכדורגל השונים. בין אם מדובר בליגה היוונית או הארגנטינאית, ובין אם מדובר בנבחרת הולנד. הגישה של מפתחי המשחקים השונים היא שאין ליגה, טורניר או נבחרת אשר גדולים יותר מהמשחק עצמו. ההצלחה הגדולה של סדרת פרו אבולשן (אשר צריך לזקוף לזכותה חלק ניכר מפופולאריות משחקי הכדורגל בישראל, בעיקר בימי הפלייסטיישן 2), נבעה מאיכות המשחק ולא מזיכיונות. לאנשים לא היה אכפת אם הם משחקים עם צ'לסי או עם מועדון שנקרא "לונדון אפ סי", עניין אותם איכות המשחק ותו לא.

למרות זאת אנחנו רואים בשנים האחרונות מאמץ רחב, בעיקר בעקבות התרחבות הרשתות החברתיות, להוסיף כמה שיותר מועדונים ונבחרות למשחקים השונים, כאשר גם צוותי הפיתוח הלכו קדימה בנושא וכך גם המועדונים עצמם. צריך לראות זאת בעיקר בעצם הופעתה של הליגה הסעודית בגרסת הפיפ"א האחרונה, מדובר בצעד שנותן מענה למאות אלפי מוסלמים אשר נהנים לשחק במשחק.

מפיק סדרת משחקי FIFA, דיוויד ראטר מסר בתגובה – " אנחנו בצוות הפיתוח של פיפא נשמח לכלול כל מועדון, קבוצה, ליגה, נבחרת וטורניר שקיימים, אבל לפעמים זה לא אפשרי. תהליך השגת הזיכיונות השונים לסדרת משחקי פיפ"א, מבוסס על החלטות עסקיות אשר נובעות מאמצעים מוגבלים. אף על פי שאנחנו מציגים למעלה משלושים ליגות וחמש מאות קבוצות, לצערי הליגה הישראלית וכן נבחרת ישראל, אינן מופיעות במשחק".

השורה התחתונה – השורה התחתונה היא שדברים לא יזוזו אם האוהדים עצמם לא יזיזו אותם. נכון שאפשר להאשים את ההתאחדות או את היבואנים המקומיים אשר לא עושים מספיק (והם לא !), אבל זה תלוי בנו האוהדים, אם נעורר צעקה גדולה ורצון ריאלי הסיכוי שנצליח בהחלט קיים. אני חושב שהשאיפה של הקהל בישראל, בצעד ראשון לפחות, צריכה להתמקד בחזרתה של נבחרת ישראל וכך גם של מועדוני הכדורגל המובילים בישראל אל משחקי הכדורגל השונים. המטרה צריכה לכלול גם אצטדיון אחד או שניים (טדי, בלומפילד, והאצטדיון הנבנה בחיפה הם האפשרויות בעיניי לפחות), ולא מעבר.

אני לא חושב שעטיפה עם יוסי בניון לצידו של מסי, או שדרות של מאיר איינשטיין ואייל ברקוביץ' תתרום לחוויה מהמשחק עצמו, ולזה צריכים האוהדים בישראל לשאוף, להנאה מהמשחק ומהאפשרות להתחרות עם הקבוצות שלהם בסלון הביתי.

לסיכום אני חייב לציין נקודה נוספת שעלולה לעלות בכתבה והיא שאני לא אובייקטיבי בגישה שלי, חשוב לציין כמובן שאני לא מונע מאף גורם (לא יבואן, לא חנות משחקים ולא כל גוף מסחרי), מלבד הרצון שלי לראות את הקבוצות הישראליות לצד מועדוני הפאר של אירופה. אני באמת חושב ומאמין שזה דבר שיתרום לאוהדים הישראלים, יתרום לתדמיתה של ישראל בעולם, ובהחלט יקרב בין דורות רבים של שחקנים.

אורן נתן.

אם יש לכם רצון לעזור, לשתף, להציע הצעות, אתם מוזמנים לפנות לתיבת המייל המיוחדת בכתובת:

כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 שמור את הכתבה ברשת החברתית
Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! Facebook! StumbleUpon! Twitter! TwitThis Joomla Free PHP
תגובות
הוסף תגובה חיפוש
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
אתר:
כותרת:
קוד UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."